Na to pytanie jest bardzo ciężko odpowiedzieć, gdyż każdy uczeń jest traktowany bardzo indywidualnie. Przeważnie zależy to od ilości czasu poświęconego przez ucznia na ćwiczenie. Do wszystkiego trzeba nabrać wprawy. Najlepiej aby ćwiczenie odbywało się codziennie przynajmniej po 30 min. Wtedy śmiało uczeń jest przygotowany z tygodnia na tydzień i nikt nie musi się bać i denerwować 🙂
Oczywiście niektórzy powiedzą, że przecież do grania na instrumencie potrzebny jest talent! A ja powiem, że tak i nie. Dlaczego? Przeważnie po kilku miesiącach widać jest czy uczeń będzie grał czy nie. Nie jest sztuką uczyć kogoś rok lub dwa żeby później stwierdzić, że uczeń nic nie umie. Uczniowie, którzy przykładają się do nauki i ćwiczą rzetelnie nigdy nie mają problemu z nowymi utworami czy nabywaniem nowych umiejętności. Wszystkiego można się nauczyć, jeżeli tylko się chce.
Keyboard jest jednym z najłatwiejszych instrumentów klawiszowych. Jednak nie można stwierdzić, że nauka na tym instrumencie potrwa kilka lekcji…
Naukę gry na wszystkich instrumentach rozpoczynamy od teorii i poznania nut.
Ćwiczymy prawą rękę oraz dokładamy lewą rękę z jednym akordem. Następnie uczymy się nowych akordów na keyboardzie oraz nowych wartości i wysokości nut w prawej ręce oraz lewej ręce na fortepianie i akordeonie.
Ile trzeba mieć lat aby nauczyć się grać?
Nie ma tutaj limitu! Uczę grać dorosłe osoby i mogę śmiało powiedzieć, że bardzo dobrze im idzie! W niektórych przypadkach mogę rzec, że uczą się szybciej od dzieci! Dlaczego? Bo wiedzą czego chcą i wiedzą, że aby grać trzeba po prostu ćwiczyć!
Niby to takie proste: po prostu ćwiczyć! A jakie trudne do wprowadzenia w życie.
Nauka to jest proces, który trochę trwa. Jest to jak z nauką języka obcego. Nie da się go nauczyć w jedną lekcję. Podczas każdej lekcji uczymy się czegoś nowego, nabywamy nowe umiejętności. Jest to przede wszystkim gra z nut, ale dodatkowo uczymy się teorii, kształcenia słuchu, harmonii i przede wszystkim zrozumienia muzyki.
Podsumowując… Nauka gry trwa przynajmniej 3-4 lata aby dojść do płynnej gry na dobrym poziomie. Oczywiście tak jak już pisałem wcześniej – wszystko zależy od zdolności i przede wszystkim zaangażowania ucznia.
Damian Bryk
Graj tak, by usłyszał świat.