Jak zacząć grać na instrumencie?

Icon Heading

 

Każdy, kto choć na chwilę zapragnął nauczyć się grać na instrumencie, najpierw przygląda się innym osobom które grają. Zastanawia się wtedy,  jak ta osoba to robi, że powstaje muzyka? Kolejne pytanie brzmi – co JA mogę zrobić, aby grać? Ile potrzebuję czasu aby grać na dobrym poziomie?

I o to właśnie chodzi! Takie są początki!

Masz zastanawiać się nad tym wszystkim, bo dzięki temu chcesz to robić! Chcesz grać! I taki argument wystarczy abyś zaczął coś robić w tym kierunku.

Po pierwsze – potrzebujesz instrumentu!

Na początek nauki wystarczy prosty instrument. Jeżeli to jest keyboard to wystarczy zainwestować kilkaset złotych, aby posiadać nowy instrument. Spokojnie wystarczy on nam do początków z muzyką. Jeżeli chodzi o akordeon lub pianino cyfrowe, to kilkaset złotych wystarczy na instrument używany. W zupełności taki instrument wystarczy do początku przygody z muzyką. Ważne, aby mieć na czym ćwiczyć.

Po drugie – jak ćwiczyć?

Instrument zawsze musi być w zasięgu wzroku! Zawsze kiedy na niego spojrzysz będziesz mógł przy nim usiąść i przynajmniej przez kilka minut wykonać jeden lub dwa utwory. Robiąc tak kilka razy dziennie zyskasz kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut ćwiczenia dziennie! A to już pozwala na robienie postępów w nauce.

Rób to systematycznie. Niewiele da ćwiczenie raz w tygodniu jedną godzinę. Aby dobrze nauczyć się grać musisz robić to codziennie, a przynajmniej co drugi dzień. Jeżeli masz niewiele czasu to rób to kilka razy dziennie, po kilka minut! Tak jak opisałem to powyżej. Każda minuta przy instrumencie jest ważna.

To jak nauczysz się grać zależy od nauczyciela i od Ciebie. Nauczyciel nie zrobi wszystkiego za ucznia. Nawet jeżeli będzie się angażował najmocniej jak tylko potrafi i będzie chciał przekazać Ci najlepszą wiedzę i umiejętności to nic nie zdziała, jeżeli Ty nie będziesz tego chciał i nie będziesz się do tego przykładał.

Więc wszystko zależy od Ciebie!

Po trzecie – nie szybko, a systematycznie!

Od twojego ćwiczenia i samodyscypliny będzie zależało jak szybko nauczysz się płynnie czytać nuty i ile będziesz potrzebował czasu aby przyswoić sobie materiał, który otrzymałeś od nauczyciela.

To Ty masz wpływ, jak będziesz grał. Od Ciebie zależy na jakim będzie poziomie Twoja muzyka!

Nauczyciel może być najlepszy, ale jeżeli  Ty nie będziesz ćwiczył i nie będziesz chciał tego zagrać to efekty będą znikome. A tego nie chcemy! Masz grać i to jak najlepiej!

Więc graj codziennie! Graj jak najwięcej!

I nie traktuj tego jako ćwiczenia, które jest nudne i do niczego nie prowadzi.

Pewnie zdajesz sobie sprawę, ile czasu zajmuje nauka czytania i pisania. Nie jest to jedna lekcja w szkole. Musisz również wtedy poświęcić swój czas w domu. Im więcej czytasz tym lepiej Ci to wychodzi.

Tak samo jest z muzyką i nutami. Najpierw poznajesz nuty, uczysz się je łączyć, a następnie grasz je coraz płynniej. Tak jak z liter tworzysz wyrazy i zdania. Gdybyśmy w dzieciństwie nie siedzieli nad książkami (bo było mnóstwo innych ciekawszych zajęć) to dzisiaj pewnie ja bym tego tekstu  nie napisał, a Ty byś nie był w stanie tego przeczytać. A przynajmniej tak szybko jak to robisz teraz.

Zakończenie

Wszystko zależy od Ciebie! I dzięki swojemu zaangażowaniu możesz nauczyć się grać, a wtedy to będzie sprawiało Ci przyjemność i sam zobaczysz jakie to proste!

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu pewnie już wiesz co musisz robić, aby postawić pierwsze kroki w tworzeniu muzyki. Więc działaj i twórz muzykę z pasją!

Damian Bryk

Graj tak, by usłyszał świat!

Do szopy, hej pasterze – Szymon

Lulajże Jezuniu – Alicja

Jolka, jolka pamiętasz – wyk. Kamil